Kod Analizi ve Kalitesi

Kod kalitesi ve Analizi hizmetimizle; yazılım geliştirme faaliyetlerini destekleyerek geleneksel testler ile tespit edilmesi zor olan ve ileriki dönemlerde sorun olabilecek teknik borçlanma düzeyini görünür hale getiriyoruz. Teknik olgunluk seviyesi yüksek projelerinin üretilmesini sağlıyoruz.

Platform bağımsız olarak statik ve dinamik kod analiz iki çeşit bulunmaktadır.  Kod analizleri manuel ve otomatik yapılmaktadır.

  • Statik kod analizi

Statik kod analizinde hata ve güvenlik açıklarının tespiti, kaynak kod metrikleri, mimari analiz, kodlama standartlarına uygunluk ve tersine mühendislik çalışmaları çeşitli ölçüm araçları ile yapılmaktadır.

Analiz sırasında tespit edilen zaafların; kritiklik seviyesi ve maliyet/fayda analizi sonucuna göre düzeltilip düzeltilmeyeceğine karar verilir.

Yazılan unit testlerin kodu kapsama oranı, teknik borçlanma, karmaşıklık, sürdürebilirlik alanlarında ölçüm sonuçları metriklerle raporlanır.

Statik Kod Analizi sonrasında Yazılım Geliştirme Süreciyle ilgili de iyileştirme önerileri iletilir. Continous integration yapısına da bu analiz entegre edilerek statik kod analizinden alınan faydanın sürekliliği sağlanır. 

  • Dinamik kod analizi

Dinamik kod analizinde farklı teknolojiler için özelleşmiş çözümlerimiz bulunmaktadır. Entegrasyon ve sistem seviyelerinde yapılan manuel ve otomatik testlerin, kodun hangi kısımlarından geçtiği modüler yapıda sunulabilmektedir. Kodun çalıştırılma esnasında yapılan bu analiz CPU ve memory gibi donanımsal bileşenlere ait bilgiler de sunmaktadır.

Yazılan test senaryolarının yeterliliği ve uygulamaya alınan ürünlerin, test kapsam oranları metriklerle raporlanır ve takip edilebilir hale getirilir.

Statik ve Dinamik Analizler ile Hesaplanan Risklere Dayalı Olarak Test Modellerinin İyileştirilmesi sağlanır

 

+90 216 706 4661

Cevizli Mah. Zuhal Cd. No:46 Ritim İstanbul A1 Ticari Blok No:376 Maltepe / İSTANBUL